پنجشنبه 27 تير 1398  
پيوندهاي مرتبط با شعبه موسسه تحقيقات واكسن و سرم سازي رازي - شعبه شمال شرق كشور (مشهد)


موسسه رازي مشهد كه بنام دانشمند و طبيب عالي قدر ابوبكر محمدبن ذكرياي رازي نام‏گذاري شده است در سال ( 1328ه' ش) بدنبال شيوع بيماري طاعون گاوي كه با تلف نمودن هزاران رأس گاو از نواحي شرقي كشور )افغانستان( وارد شد در زميني به مساحت 13000مترمربع در اراضي احمدآباد مشهد با مساعدت مؤسسه رازي حصارك كرج تأسيس گرديد و هم اكنون عمري بيش از 50 ساله دارد. مؤسسه تحقيقات واكسن و سرم‏سازي رازي مشهد در استاني به مساحت 313335 كيلومترمربع وسيعترين استان در ايران و داراي 700 كيلومتر مرز مشترك با جمهوري تركمنستان و 600 كيلومتر مرز مشترك با كشور افغانستان و همجوار با استانهاي يزد، سمنان، كرمان، گلستان و سيستان و بلوچستان است.
اين مؤسسه تا قبل از پيروزي انقلاب اسلامي به عنوان مركز تشخيص بيماريها و همچنين محل توزيع فرآورده‏هاي توليدي مؤسسه رازي حصارك به انجام وظيفه مشغول بود.
بعد از پيروزي انقلاب شكوهمند اسلامي و خصوصا در اوج جنگ تحيملي ضرورت وجود يك شعبه فعال جهت توليد فرآورده‏هاي بيولوژيك و حياتي مورد نياز استان به منظور حفظ سرمايه دامي استان و بيمه نمودن صنعت دام و طيور و در نهايت كمك به امر گسترش بهداشت عمومي در سطح جامعه و همچنين مطالعه و تحقيق در كليه امور مربوط به دامهاي آلوده بيمار كه از ساير نقاط كشور يا از كشورهاي همسايه به استان وارد مي شوند، براي مبارزه به موقع و كنترل و ريشه‏كني و پيش‏بيني‏هاي لازم در صورت بروز هرگونه مشكل احساس گرديد. از آنجائيكه مؤسسه تحقيقات واكسن و سرم‏سازي رازي مشهد متوّلي اين امر گرديد، از سال 1361 كار توليد واكسن در مشهد آغاز شد و در حال حاضر اين مؤسسه بعنوان دومين مركز توليد واكسن‏هاي دامي در ايران با حجم بالائي از توليدات فرآورده‏هاي بيولوژيك خود علاوه بر نياز استان توانسته است بخشي از نياز استانهاي همجوار را نيز پاسخ‏گو بوده و بعضي نيازهاي ديگر استانهاي كشور را طبق درخواست سازمان دامپزشكي كل كشور مرتفع نمايد.
توليدات (نوع-مقدار) : 

-  
 آنتروتوكسمي
-    شاربن
-    نيوكاسل ؛ برونشيت و واكسنهاي طيور


فضاي آزمايشگاهي و تحقيقاتي (متر مربع) : 3200 متر مربع


تعداد بازديد اين صفحه: 2417
تعداد بازديد کنندگان سايت: 9047845 تعداد بازديد زيرپورتال: 3830 اين زيرپورتال امروز: 6 سایت در امروز: 2514 اين صفحه امروز: 3