کد خبر :   480  | تاریخ خبر : 1397/07/04  | ساعت : 14:05

تکمیل طرح ساماندهی بذر و سلول های تولید واکسن در موسسه رازی تا پایان امسال


معاون تضمین کیفیت موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی با بیان اینکه بیش از 70 درصد طرح ساماندهی بذر و سلول های به کار رفته در تولید واکسن به انجام رسیده گفت: این طرح تا چند ماه آینده تکمیل می شود.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش روابط عمومی موسسه رازی، دکتر مهرداد راسخی با بیان اینکه کیفیت به معنای تامین خواسته مشتری و سهامداران است، گفت: در موسسه رازی تمام فرآیندهای ساخت واکسن از مرحله تهیه مواد اولیه تا توزیع به بازار مصرف تحت نظارت معاونت تضمین کیفیت با هدف رعایت اصول تولید و مطابقت با استانداردها انجام می شود.

وی افزود: هر سال نیز برای نظارت بر این فرآیندها برنامه های مشخصی تعریف و میزان پیشرفت کار بررسی می شود تا بتوانیم کیفیت را در بالاترین سطح برای تولید فرآورده های بیولوژیک تامین کنیم.

دکتر راسخی با اشاره به اینکه مطالعات پایداری واکسن ها برای تمام فرآورده های تولیدی در قالب طرح هایی مشخص انجام شده، اضافه کرد: یکی از مهمترین اقدامات، انجام مطالعات ساماندهی بذر و سلول های تهیه واکسن با هدف شناسنامه دار کردن بذرها است که بیشتر کار انجام شده و تا پایان امسال تکمیل خواهد شد.

معاون تضمین کیفیت موسسه رازی یادآور شد: در این شناسنامه ها، اطلاعات بذرها در سه سطح شامل ژنتیک، مطالعات سرولوژیک و مطالعات بیوشیمایی، معرفی شده که ثابت می کند بذر مورد استفاده تمام موارد سخت گیرانه منطبق با استانداردهای جهانی تولید واکسن را دارد.

وی سازمان جهانی سلامت، فارماکوپه های انگلستان، اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا را به عنوان مهمترین مراجع بین المللی استاندارد سازی تولید واکسن نام برد و تصریح کرد: هر کدام از این مراجع قوانین سختگیرانه ای برای واکسن سازی تعریف کرده اند و ما متناسب با اینکه کدام مرجع قوانین سختگیرانه تری برای تولید فرآورده های مشخص دارد، محصولاتمان را تولید می کنیم.

 

 

مطالب مرتبط
جدیدترین اخبار