کد خبر :   384  | تاریخ خبر : 1397/04/09  | ساعت : 12:56

نمایش بخشی از تاریخ ماندگار موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی در مستند نیشدارو


مستند "نیشدارو" که گوشه ای از تاریخ پرافتخار و فعالیت های ارزشمند موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی را به تصویر کشیده است، با حضور کارگردان این اثر در خانه هنرمندان ایران نمایش داده شد.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش روابط عمومی موسسه رازی، فیلم مستند "نیشدارو" که به فعالیت های موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی می پردازد، با حضور منوچهر انور کارگردان این مستند و علاقه مندان عصر چهارشنبه در سالن استاد شهناز خانه هنرمندان ایران اکران شد.

 این مستند که در دهه 40 شمسی ساخته شده، با نمایش بخش هایی از فعالیت های گسترده موسسه رازی، گوشه ای از تاریخ پرافتخار این موسسه را به تصویر کشیده است.

 منوچهر انور در حاشیه نمایش این مستند علمی- صنعتی گفت: مستند نیشدارو در سال 1343 شمسی به سفارش سازمان "برنامه" وقت و از بین 120 موضوع پیشنهادی تولید شد.

 وی افزود: آن زمان شناختی از موسسه رازی و فعالیت های آن نداشتم و برای تهیه این مستند 52 بار مسیر تهران تا موسسه رازی را پیمودیم تا بتوانیم اطلاعات و تصاویر مورد نیاز را به دست آوریم.

 انور با اشاره به سختی کار و اینکه برای تهیه این مستند چه موانعی را پشت سر گذاشت، گفت: مستند نیشدارو، نخستین تجربه من در فیلم سازی محسوب می شود. موسسه رازی مجموعه ای بسیار بزرگ و مهم است و فعالیت های ارزشمندی در آن انجام می شود؛ در این مستند تلاش کردیم این فعالیت ها را به تصویر بکشیم.

گفتنی است؛ مستند نیشدارو از جنبه های گوناگون هنری مانند صدا و تصویر، در سینمای مستند ایران پیشرو شمرده می شود.

موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، باسابقه ترین مجموعه واکسن سازی در کشور و خاورمیانه است که از سال 1303 برای مبارزه و کنترل بیماری طاعون گاوی پایه گذاری شد. از آن زمان تا کنون، تولیدات این مجموعه سترگ که به همت محققان توانمند داخلی و نیروهای پرتلاش این موسسه به دست آمده، موجب پیشگیری و کنترل بیماری های خطرناک در انسان، دام و طیور شده است.

مطالب مرتبط
جدیدترین اخبار