کد خبر :   374  | تاریخ خبر : 1397/03/23  | ساعت : 14:16

رئیس موسسه رازی:

تولید داخلی کیت های تشخیص بیماری های یون و بروسلوز موفقیتی بزرگ در حوزه دامپزشکی است


رئیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، تولید کیت های تشخیص بیماری های یون و بروسلوز در گاو و گوسفند را موفقیتی بزرگ و در راستای خودکفایی کشور در حوزه سلامت بهداشت عمومی یاد کرد.

 

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش روابط عمومی موسسه رازی، دکتر علی اسحاقی در حاشیه مراسم عقد قرارداد تولید مشارکتی کیت های تشخیص بیماری های یون و بروسلوز در گاو و گوسفند بین موسسه رازی و بخش خصوصی که پیش از ظهر چهارشنبه با حضور معاون وزیر جهاد کشاورزی و استاندار مرکزی در شعبه اراک این موسسه برگزار شد،  گفت: این کیت ها جهت تشخیص بیماری در دام بوده و به سهولت درآزمایشگاه های دامپزشکی مورد مصرف قرار می گیرند.

وی با اشاره به قابلیت این کیت ها در تشخیص سریع و آسان بیماری های خطرناک و خسارت بار یون، بروسلوز گاوی و بروسلوزگوسفندی، افزود: این دو بیماری در دسته بیماری های مشترک بین انسان و دام محسوب می شوند و تشخیص سریع این بیماری ها به کنترل آلودگی در دامداریها و بهداشت عمومی کمک شایانی می کند.

دکتر اسحاقی با بیان اینکه تا کنون کیت های مورد نیاز کشور از طریق واردات تامین می شد و سازمان دامپزشکی به علت وجود محدودیت های مالی و اعتباری، قادر به پوشش همه جمعیت دامی نبود، تاکید کرد: با حمایت از تولید داخل قادر خواهیم بود علاوه بر تولید کیت هایی مطابق با استانداردهای جهانی و صرفه جویی ارزی قابل توجه،  تمام دام های کشور را تحت این تست ها قرار دهیم و برای صادرات نیز قدم برداریم.

وی در مورد کیت بروسلوز با اشاره به اینکه انجام این آزمون، حاکمیتی و در اختیار سازمان دامپزشکی است، گفت: سازمان دامپزشکی با هدف تغییر روش های جاری در تشخیص بروسلوز دامی و بر مبنای توصیه های OIE، WHO ,  و FAO، همچنین با توجه به توانمندی های موسسه رازی و وجود محققان حاذق درآن، تولید کیت بروسلوز به روش الایزا (ELISA) را به این موسسه واگذار کرد که خوشبختانه توانستیم با موفقیت این کیت را تولید کنیم.

دکتر اسحاقی افزود: براساس گزارش ها، سالانه حداقل یک میلیون تست بروسلوز در جمعیت گاوی و 100 هزار تست در جمعیت گوسفند و بز کشور توسط سازمان دامپزشکی انجام می شود.

وی یادآور شد: بیماری بروسلوز یا تب مالت با درگیر کردن مفاصل و استخوانها و قلب و مغز، امکان فعالیت های روزمره را از فرد می گیرد.

دکتر اسحاقی در پایان با اشاره به اعمال تحریم های یکجانبه از سوی آمریکا و سایر کشورهای اروپایی، واردات اقلام آزمایشگاهی و سنجش سلامت دام را به صورت مستمر در این شرایط امری مشکل توصیف و تاکید کرد: باید بکوشیم نتیجه تلاش های محققان کشور در کنار چاپ مقاله به تولید علم و فن آوری نیز منجر شود و همانطور که رهبر فرزانه انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای فرمودند کشور را از مصرف علم به تولید کننده علم تبدیل کنیم.

 

 

مطالب مرتبط
جدیدترین اخبار