کد خبر :   291  | تاریخ خبر : 1396/11/25  | ساعت : 10:56

عضو هیئت علمی موسسه رازی:

ضرورت تصویب طرح ملی جامع مبارزه با بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در هیئت دولت/ آزمایشگاه سطح ٣ در موسسه رازی ایجاد شود


عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی با تاکید بر اینکه باید تمهیدات لازم با دقت زیادی برای کنترل این بیماری انجام شود، گفت: لازم است طرح ملی جامع مبارزه با بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در هیئت دولت به واسطه وزارت جهاد کشاورزی، وزارت بهداشت و وزارت علوم مطرح و مصوب شود.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش روابط عمومی موسسه رازی، دکتر حسین گودرزی در حاشیه همايش ملي آنفلوانزاي فوق حاد پرندگان برگزار شد، اظهار کرد: این همایش با هدف ارتقا دانش فنی تمامی عواملی که در حوزه پیشگیری و کنترل این بیماری فعال هستند، برگزار شد و به نوعی جمع بندی همایش هایی بود که در طول ماه های گذشته در نقاط مختلف کشور برگزار شده بود.

وی با اشاره به اینکه باید به دنبال راهکار عملیاتی و اجرایی برای آنفلوانزای فوق حاد پرندگان تحت تیپ H5N8 که در یک سال و نیم گذشته در کشور مشکل جدی ایجاد کرده، باشیم، گفت: اهمیت این بیماری به ویژه تحت تیپ های جدید آن تا آنجاست که به جز مباحث اقتصادی مربوط ، بحث بهداشت و سلامت انسانی را نیز در بر می گیرد.

عضو هیئت علمی موسسه رازی با تاکید بر اینکه باید تمهیدات لازم با دقت زیادی برای کنترل این بیماری انجام شود، خاطرنشان کرد: لازم است طرح ملی جامع مبارزه با بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در هیئت دولت به واسطه وزارت جهاد کشاورزی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و نیز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مطرح و مصوب شود و بر اساس آن مباحث آموزشی، پژوهشی، خسارات مرغداران و مسائلی از این قبیل مورد توجه قرار گیرد.

وی ادامه داد: باید به گونه ای برنامه ریزی کنیم که تا ٣ سال آینده این بیماری را کاملا تحت کنترل قرار دهیم.

دکتر گودرزی با بیان اینکه موسسه رازی در زمینه این بیماری در ٢ حوزه می تواند نقش بسیار مهمی ایفا کند، گفت: به طور قطع با ایجاد آزمایشگاه سطح ٣ در این موسسه به عنوان موسسه واکسن ساز داخلی، می توانیم به تولید واکسن آنفلوانزای فوق حاد پرندگان H5N8 دست یابیم.

وی تصریح کرد: با ایجاد آزمایشگاه متحرک سطح ٣ در موسسه رازی علاوه بر افزایش دقت در تشخیص ها، مقدمات لازم برای تولید آنتی ژن و متعاقب آن واکسن، فراهم می شود.

عضو هیئت علمی موسسه رازی با بیان اینکه پژوهش ها و آموزش های مربوط به این بیماری از وظایف موسسه رازی محسوب می شود، اضافه کرد: در صورت لزوم برای آموزش های بالاتر از کارشناس، موسسه رازی یکی از بهترین گزینه ها محسوب می شود، چراکه از قدیم الایام در این حوزه فعالیت داشته؛ علاوه بر این موسسه رازی می تواند فعالیت های پژوهشی که به شناسایی جنبه های مختلف این ویروس کمک می کند را به عنوان متولی تحقیقات سازمان دامپزشکی کشور مورد بررسی قرار دهد.

وی با تاکید بر اینکه باید آینده پژوهی پژوهش ها بیشتر مورد توجه قرار گیرد، گفت: لازم است تمهیدات مورد نیاز برای مسائلی که در آینده با آن مواجه خواهیم شد را بیش از پیش بیندیشیم تا از خسارات گسترده انسانی، بهداشتی، سلامتی و اقتصادی در کشور جلوگیری کنیم که این امر نیازمند حمایت های دولت است.

مطالب مرتبط
جدیدترین اخبار